Więźba dachowa
Od wielu lat dostarczamy rozwiązania idealnie dopasowane do potrzeb niezależnie czy to więźba dachowa na budynek jednorodzinny, wielorodzinny czy jakikolwiek inny.
Więźba dachowa to nieodzowny element każdego budynku ze spadzistym dachem.
Więźba dachowa wieńczy budynek i stanowi podstawę pod spoczywające na niej pokrycie dachowe. Więźba dachowa, z racji na rolę, jaką odgrywa, powinna być wykonana z najwyższą starannością, z wykorzystaniem odpowiedniej jakości materiałów. Więźba dachowa składa się z kilku charakterystycznych elementów, którymi są krokwie, płatwie, murłaty, słupy, kleszcze, miecze, jętki i wiatrownice.
- Krokwie
- to pochyłe belki stanowiące nośny element konstrukcji dachu. Ich rola polega m.in. na przenoszeniu sił powstających przez nacisk pokrycia dachowego oraz od działania siły wiatru. Krokwie wykonuje się zwykle z belek o przekroju przynajmniej 5cm, chociaż ich faktyczny przekrój uzależniony jest od ich docelowej rozpiętości oraz wielkości obciążenia wiązara.
- Płatwie
- to spoczywające na słupach poziome podpory, na których oparte są krokwie. Płatwie mają zwykle średnicę dwa razy większą niż średnica krokwi.
- Murłaty
- to płatwie oparte na murach budynku. Stanowią one dolne podpory krokwi przenosząc ciężar na ściany budynku.
- Słupy
- są pionowymi belkami postawionymi na stropie lub belkach stropowych, które wraz z płatwią dolną i górną tworzą swego rodzaju ramę, która przenosi obciążenia z krokwi na strop.
- Kleszcze
- to belki poziome, które spinają parami przeciwległe krokwie oraz słupy usztywniając dach.
- Miecze
- usztywniają ramy, które tworzą słupy razem z płatwiami.
- Jętki
- to poziome podpory pośrednie łączące ze sobą przeciwległe krokwie, zwiększając nośność krokwi.
- Wiatrownice
- to skośne elementy mocowane do krokwi, przekątnie do połaci dachu. Ich zadaniem jest usztywnienie dachu zabezpieczając go przed bocznymi powiewami wiatru.
Więźba dachowa
Poszczególne elementy tradycyjnej więźby dachowej przygotowujemy i montujemy na budowie. Precyzja wykonania jest nie do przecenienia dlatego warto skorzystać z usług doświadczonych ekip ciesielskich. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem w branży polecamy nasze usługi w zakresie wykonania więźby dachowej. Swoje usługi kierujemy zarówno do klientów indywidualnych jak i deweloperów budujących domy na sprzedaż. Więźba dachowa Warszawa, woj. mazowieckie i okolice.
Rodzaje tradycyjnej więźby dachowej
Więźby tradycyjne różnią się między sobą w zależności od szerokości ścian, na których mają zostać oparte. Najprostsza konstrukcja dachu powstaje z więźby krokwiowej, którą można stosować do rozpiętości 7m. Jej podstawowym elementem nośnym jest wiązar złożony z pary krokwi, połączonych ze sobą w kalenicy. Położenie krokwi stabilizują przybite do nich ukośne wiatrownice.
W konstrukcji więźby krokwiowo-jętkowej, każda para krokwi rozparta jest jętką mniej więcej w połowie ich długości. Dzięki zastosowaniu jętki, można wykonać dachy nawet o rozpiętości około 9m, przy zachowaniu tych samych przekrojów poprzecznych krokwi, jak w zwykłych więźbach krokwiowych.
Więźba płatwiowo-jętkowa jest wykorzystywana w dachach o rozpiętości pomiędzy 9 a 11m. Przy tak dużej rozpiętości jętki są zbyt długie, aby prawidłowo spełniać swoje zadanie, dlatego wymagana jest dodatkowa podpora. Przy jętkach długości ok. 7-10m, podpiera się je jedną ścianą, przy dłuższych dwiema.
Więźba płatwiowo-kleszczowa będzie dobrym rozwiązaniem przy budowie szerokich budynków. W ich przypadku krokwie oparte są nie tylko na murłatach, ale dodatkowo – mniej więcej w środku rozpiętości – na płatwiach górnych podpartych słupami drewnianymi. Całość usztywniają dodatkowo kleszcze, czyli podwójne belki, które wiążą końce słupów z opartymi na nich krokwiami.
Dla dachów o rozpiętości powyżej 12 metrów, stosuje się więźby z dźwigarami kratowymi. Dzięki zastosowaniu dźwigarów, dachy o dużej rozpiętości nie wymagają budowy dodatkowych ścian wewnętrznych. Takie rozwiązania stosuje się przede wszystkim przy budowie hal przemysłowych, ale również w budownictwie jednorodzinnym przy dachach o małym kącie nachylenia (ok. 15-20 stopni), pod którymi nie ma poddasza użytkowego.